Frazu „Internet of Things“ (IoT) prvi put je upotrebio, 1999. godine, Kevin Ešton (Kevin Ashton), u naslovu prezentacije koju je obrazlagao u kompaniji u kojoj je radio – Procter & Gamble.
Danas, sve češće se grade i takozvani „pametni domovi“ gde uređaji automatski funkcionišu. Neki od tih uređaja su svetla koja se pale kad se vlasnik približi kući, automatizovani usisivači, frižideri koji na displeju signaliziraju koje namirnice nedostaju i dr…
Zamislite frižider koji sam utvrđuje koja namirnica nedostaje, zatim naruči tu namirnicu, plati je i namirnica bude dopremljena u Vaš frižider?
Uzbudljivo, zar ne?
Proces digitlizacije je, očigledno, nezadrživ i o njegovom značaju svedoči i činjenica da Bil Gejts (Bill Gates) želi da izgradi „pametni grad“ u državi Arizona, gde će postojati autonomna vozila, nove proizvodne tehnologije, automatizovani logistički centri i drugo.
Evropska Unija, takodje, proaktivnim pristupom podstiče države članice da razvijaju „pametne gradove“.
Impozantni rezultati su već ostvareni u Parizu, Londonu, Kopenhagenu i Amsterdamu.
Internet of things (IoT) je međusobna povezanost (putem interneta) uređaja koji mogu da se priključe na mrežu. Oni potom sakupljaju, šalju i primaju informacije i funkcionišu prema podacima prikupljenim iz okruženja, putem ugrađenih senzora, procesora i komunikacionih hardvera.
Jednostavnije, u pitanju je razgranata mreža koja povezuje različite uređaje putem WiFi – a, Bluetooth – a, 5G mreža itd.
Korisnici mogu da podešavaju ovakve uređaje, ali oni, uglavnom, funkcionišu samostalno i nezavisno od ljudskog faktora.
Kao ključni nedostatak IoT-a spominje se, pre svega, ugrožavanje privatnosti i sigurnosti – kako je skoro svaki uređaj povezan na internet, povećani su rizici od curenja potencijalno važnih podataka. Postoji, naime, ozbiljna mogućnost da se poverljivi podaci hakuju od strane trećih lica.
Takođe, danas se može reći da hardver zaostaje za softverom u IoT industriji. Hardver je radi lakšeg razumevanja frižider sa svojim senzorima sa početka ovog teksta, ali i to će biti vrlo brzo promenjeno jer je zamah u IoT industriji ogroman.
Navešćemo još jedan primer. U Kini kada automobil prekorači brzinu u „pametnom“ gradu, kamere (hardver) putem „face recognition“ (softver) prepoznaju prekršioca i u istoj milisekundi naplate kaznu i skinu novac sa računa prekršioca.
Naravno, ovakva automatizacija može imati i negativne efekte po ljudska prava, ali to su sve stvari za analizu i prilagođavanje društva novim tehnologijama, na način da te tehnologije budu u interesu ljudi i zaštiti dobrobiti.
Ekonomska Istorija čovečanstva je neraskidivo vezana sa istorijom inovacija. Tako je i sa IoT, nema IoT bez zaštite prava intelektualne svojine (patent, patent dizajn, žig, autorsko pravo, dizajn, know-how).
Šta će Vam pravo, ako ono nije zaštićeno u većoj ili manjoj meri? Ili drugačije rečeno, sve što je IoT bilo hardver ili softver, predmet je zaštite Intelektualne svojine (IP).
Ako imate IoT morate ga zaštititi, potražite advokata da Vas posavetuje.
Prepoznajući značaj primene koncepta IoT-a na globalnom nivou, Evropska unija je pitanje regulative IOT-a stavlila u nadležnost Organizacione jedinice za Jedinstveno digitalno tržište (Digital Single Market). U martu 2015. godine uspostavljena je Alijansa za IoT inovacije (AIOTI) koja ima zadatak da podrži stvaranje inovativnog evropskog IoT ekosistema. Dva meseca kasnije usvojena je Strategija Jedinstvenog digitalnog tržišta (DSM Strategy), kao jedan od najznačajnijih akata u ovoj oblasti.
Istraživanja pokazuju da će do 2025. godine biti više međusobno povezanih IoT uređaja nego stanovnika na planeti – prognozirano je postojanje 50 milijardi IoT uređaja, dok je prognoziran broj stanovnika na planeti 8,1 milijarda.
Dakle, naučna fantastika zastupljena u nekim filmovima koje smo gledali godinama unazad na temu kako funkcioniše život u nekoj budućnosti ostaje sada da se opiše sa rečju „naučna“, bez potrebe da dodajete reč „fantastika“.
Budućnost je već tu, realna, možete je prepoznati na svakom koraku.
Za one koji se bave IoT-jem – zgrabite je i zaštitite (!).